Załóżmy, że jako Manager Działu Zakupów masz przed sobą nowe wyzwania. W związku z tym, poszukujesz specjalistów ds. zakupów do swojego zespołu. Czy wiesz, jakich kompetencji i doświadczenia będziesz potrzebował, aby jak najlepiej zrealizować założone cele? Zapoznaj się ze wskazówkami, jak przyjęta strategia i wyznaczone cele wpływają na kompetencje pracowników i budowę Działu Zakupów.
Dream Team, czyli jak budować Dział Zakupów
Przed każdym Manager Działu Zakupów pojawia się zadanie stworzenia i budowy zespołu Kupców. Zazwyczaj działamy pod presją czasu i podejmujemy decyzje w mało komfortowej sytuacji. Dlaczego? Jakie okoliczności budują ten dyskomfort?
Dzieje się tak najczęściej, gdy:
- musimy szybko poprawić wydajność działu w zakresie działań operacyjnych,
- postawiono nam nowe wyzwania oszczędnościowe, mamy kłopoty z uzyskaniem rentowności firmy,
- wchodzimy w szerszy niż dotychczas asortyment kupowanych produktów i usług,
- przejmujemy kompetencje innej Organizacji w wyniku konsolidacji przedsiębiorstwa,
- centralizujemy zakupy.
Zestawione powyżej okoliczności nie wyczerpują przypadków, z jakimi przychodzi mierzyć się Managerom wielu firm. Zazwyczaj jednak każda okoliczność wymaga wzmocnienia zasobów Działu Zakupów, podniesienia ich kompetencji, reorganizacji pracy itp.
Strategia Działu Zakupów a kwalifikacje pracowników
Bez względu na okoliczności, nasze działania musimy rozpocząć od zdefiniowania celów jakie mamy osiągnąć. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie optymalnej i osiągalnej do realizacji strategii zmiany. Cele i strategia determinują wytyczne co do kwalifikacji zespołu oraz narzędzi jakie powinny zostać użyte.
Ze względu na złożoność i obszerność tematu, pozostańmy w naszych rozważaniach jedynie przy definiowaniu wymagań i kwalifikacji jakich będziemy oczekiwać od Kupców w naszym zespole zakupowym w kontekście planowanej zmiany.
Rozwój zespołu zakupowego powinniśmy oprzeć o profesjonalne zasady organizacji szeroko pojętej logistyki zaopatrzenia. Warto w planowaniu zmiany wykorzystać uznany standard procesu zakupowego i chociaż nie zawsze w naszej Organizacji będzie on idealnie odwzorowany, to jest dobrym drogowskazem dla przygotowania kierunków zmian.
Górnych pięć segmentów koła zakupów to działania strategiczne w procesie zakupowym, dolne segmenty są związane z działaniami operacyjnymi w procesie.
Dlaczego warto skorzystać z takiego schematycznego ogólnego procesu?
Po pierwsze łatwiej będzie nam zbadać jakie elementy procesu są obecnie stosowane w firmie.
Po drugie – określić czego brakuje a ma znaczenie w kontekście postawionych celów i planowanej strategii ich osiągania.
Pamiętajmy, że każda Organizacja ma swoją specyfikę branżową, skalę prowadzonej dzielności, dlatego też pewne elementy procesu są mniej lub bardziej istotne i wymagają adekwatnego dla tej sytuacji podejścia.
Planowanie zamian w dziale
Podsumowując, warto podkreślić złożoność procesu transformacji zmian w Dziale Zakupów. Należy jednak pamiętać o sprawdzonej metodyce takiej transformacji, czyli rozpoczynamy naszą drogę od jasnego określenia celu lub ich pakietu, a następnie określamy strategię dojścia do planowanych celów. Co więcej, trzeba pamiętać także o tym, że wszystkie działania nie są prowadzone w próżni, lecz konkretnych warunkach danej firmy. Dlatego też należy wyznaczyć granice w których będzie realizowana nasza transformacja.
Kluczowym elementem planowanej zmiany są ludzie to ich doświadczenie i kompetencje determinują powodzenie oraz czas w jakim zakończymy zaplanowane działania.
W kolejnym artykule odnosimy się do kompetencji pracowników w kontekście strategii Działu Zakupów.
Henryk Tylkowski
Doświadczony trener i doradca w zakresie optymalizacji procesów produkcji, zarządzania portfolio dostawców oraz strategicznego zarządzania zakupami w branżach mechaniczna, elektroniczna, elektroenergetyczna i telekomunikacyjna. Posiada ekspercką wiedzę w takich obszarach jak: - Zarządzanie zmianą w zakupach strategicznych - Modelowanie procesów biznesowych z zastosowaniem narzędzi wsparcia IT - Optymalizacja i organizacja procesów technologicznych w skali produkcji prototypowej jednostkowej oraz masowej - Automatyzacja oraz optymalizacja procesów produkcji masowej - Wdrażanie systemów jakości ISO 9000