Marketplanet zyskuje strategicznego inwestora – szwedzką Byggfakta Group

Marketplanet zyskuje strategicznego inwestora - szwedzką Byggfakta Group

Marketplanet – lider krajowego rynku w obszarze zakupów korporacyjnych ma nowego właściciela. Udziały w należącej do tej pory do funduszu Avallon MBO spółce zostały wykupione przez Byggfakta Group, wycenianą na szwedzkiej giełdzie na blisko 700 mln USD. Po zmianach właścicielskich firma będzie kontynuował dotychczasową strategię biznesową, zakładającą dalszą ekspansję na polskim rynku procurementowym i marketplace oraz wejście na rynki CEE. Nowy inwestor, z silną międzynarodową pozycją wesprze Marketplanet w tym procesie.

Byggfakta Group strategicznym inwestorem Marketplanet

Marketplanet to krajowy lider w obszarze elektronicznych zakupów B2B – e-sourcingu i e-procurementu. Ta warszawska spółka od ponad 20 lat oferuje narzędzia wspierające działy zakupowe i finansowe firm, automatyzując rozliczenia zobowiązań. Jest również operatorem portalu e-handlu B2B OnePlace, oferując dostęp do tysięcy dostawców. Od 2013 r. większościowy pakiet udziałów spółce należał do polskiego funduszu private equity Avallon MBO. Po exicie funduszu, 5 lutego br. spółka została wykupiona przez strategicznego inwestora branżowego – Grupę Byggfakta z siedzibą w Ljusdal w Szwecji.

Szukaliśmy inwestora branżowego, mającego doświadczenie w procuremencie i we współpracy z dostawcami. Połączenie naszego know-how i technologii pozwoli stworzyć nową jakość zarówno w obszarze procurementu, rozwiązań chmurowych, jak i oferty skierowanej do dostawców z innych państw, którzy będą mieli ułatwiony dostęp do firm na rynku polskim – podkreśla Piotr Matysik, prezes zarządu Marketplanet. – Kluczowe dla nas było także doświadczenie Byggfakty zarówno w sektorze public procurement, jak i w sektorze komercyjnym – dodaje.

Już w marcu 2023 r., aby wzmocnić swoją pozycję na rynku zamówień publicznych, Marketplanet przejął spółkę PortalPZP – operatora platformy Smart PZP służącej do obsługi procesów planowania i zamówień w administracji publicznej. Teraz, po zmianie właściciela Marketplanet będzie kontynuować dotychczasową strategię, zakładającą dalszą ekspansję na polskim rynku procurementowym i marketplace oraz wejście na rynki CEE. Duże doświadczenie i mocna pozycja międzynarodową Byggfakta Group będzie istotnym wsparciem dla zagranicznej ekspansji biznesowej spółki.

Grupa Byggfakta

Szwedzka Grupa Byggfakta jest operatorem platformy cyfrowej dostarczającej rozwiązania łączące uczestników łańcucha dostaw w budownictwie. Struktura Byggfakta Group jest oparta na pięciu segmentach biznesowych, uszeregowanych geograficznie. Jednym z nich jest tzw. Europa kontynentalna, obejmująca Portugalię, Hiszpanię, Szwajcarię, Czechy, Słowację i Austrię. Marketplanet wzmocni właśnie tę część biznesu inwestora.

Byggfakta Group nie była obecna do tej pory w Polsce, szukała więc akwizycji wśród liderów krajowego rynku. Teraz będzie miała pełną kontrolę nad spółką, która naszym regionie jest największą strukturą w obszarze procurementu. Byggfakta zatrudnia ponad 1800 osób w swoich oddziałach na całym świecie. Sprzedaż netto skandynawskiego potentata w 2023 r. po 3 kwartałach wyniosła 1,88 mld koron szwedzkich (ok. 180 mln USD) przy EBITDA na poziomie 632 mln koron (ok. 62 mln USD).

Marketplanet

Marketplanet od 2013 r. funkcjonował jako spółka portfelowa funduszu Avallon MBO, doświadczonego inwestora private equity, specjalizującego się wykupach menedżerskich.

We współpracy z Avallonem Marketplanet konsekwentnie budował pozycję lidera polskiego rynku B2B e-commerce – wprowadzając do oferty system abonamentowy, zwiększając skokowo bazę klientów, czy uruchamiając innowacyjny portalu e-handlu B2B – OnePlace. W tym czasie spółka zbudowała także mocną pozycję w obszarze elektronizacji zamówień publicznych.

0 Shares:
Może Cię zainteresować