Getting your Trinity Audio player ready...
|
1 marca mija termin składania rocznych sprawozdań do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, zawierających zestawienie udzielonych zamówień w poprzednim roku. To cykliczny obowiązek spoczywający na Zamawiających w instytucjach publicznych. Nie wiesz, jak je przygotować? Pobierz nasze bezpłatne opracowanie i skorzystaj z praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci realizację tego obowiązku.
Przygotowanie rocznego sprawozdania przed Tobą? Pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz najczęściej zadawane pytania, a także dobre praktyki dotyczące składania rocznego sprawozdania do Prezesa UZP.
Roczne sprawozdanie do Prezesa UZP – najczęściej zadawane pytania
Najczęściej poruszaną w pytaniach kwestią jest to, jakich zamówień dotyczy obowiązek sprawozdawczy i czy są jakieś wyjątki oraz jakie dane powinny być zawarte w rocznym sprawozdaniu.
Przypominamy, że roczne sprawozdanie do Prezesa UZP to obowiązek, który wynika z artykułu 82. Ustawy Prawo Zamówień Publicznych oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r.
Jakie dane powinno zawierać roczne sprawozdanie do Prezesa UZP? Całe sprawozdanie składa się z 9 części (tabel), w których należy uzupełnić określone informacje, takie jak dane zamawiającego czy podsumowanie udzielonych zamówień wg zadanych kryteriów. Często także Zamawiający zadają sobie pytania, co się stanie, jeśli jednostka nie złoży rocznego sprawozdania w terminie i czy można dokonać korekty już złożonego sprawozdania, jeśli np. sprawozdanie okaże się niepoprawne lub niekompletne.
Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące rocznego sprawozdania znajdują się w naszym opracowaniu.
Zobacz, jak szybko i prosto uzupełnić roczne sprawozdanie do Prezesa UZP bezpośrednio w Systemie eZamawiający.
Dobre praktyki, czyli jak ułatwić obowiązek sprawozdawczy
Przede wszystkim – warto na bieżąco zbierać dane, aby nie musieć ich szukać tuż przed przygotowaniem sprawozdania. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe czasowo, zwłaszcza w natłoku codziennych obowiązków. Dlatego dużą pomocą jest automatyzacja. W przypadku korzystania z Platformy eZamawiający i formularzy systemowych dane te zapisywane są automatycznie i Zamawiający nie musi ponownie ręcznie ich wprowadzać.
Warto także pamiętać o tym, że sprawozdanie składane jest wyłącznie online i nie wymaga podpisu kierownika zamawiającego ani osoby upoważnionej. Nie trzeba także zgłaszać zamówień, które nie podlegają PZP, poza określonymi wyłączeniami.