Cyberbezpieczeństwo – wyzwania Zamawiających [webinar]

cyberbezpieczeństwo wyzwania zamawiających

Cyberbezpieczeństwo w ostatnim czasie to temat bardzo istotny w zamówieniach publicznych oraz zyskujący na popularności. Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. pandemia COVID-19, czy inwazja Rosji na Ukrainę. W tym okresie wzmożyły się także prace legislacyjne w obszarze cyberbezpieczeństwa, zarówno na poziomie Unii Europejskiej jak i krajowym. Jest to ogromna zmiana biorąc pod uwagę to, że jeszcze kilka lat temu rekomendacje ten temat nie był często traktowany z należytą powagą i praktycznie nie istniały w tym zakresie żadne wytyczne.


  • 25 marca 2022 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa[1] (dalej: „UKSC”) z dnia 15 marca 2022 r.
  • Istnieją dwa kluczowe obszary, które definiują wyzwania Zamawiających w zakresie cyberbezpieczeństwa: tryb i sposob w jakim powinny być zamawiane dostawy lub usługi dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz zredagowanie odpowiedniego OPZ.
  • Zanim Zamawiający rozpocznie postępowanie powinien przede wszystkim przeanalizować i określić, czy posiada dane, które rzeczywiście wymagają ochrony. Nie zawsze dane są tak krytyczne, że wymagają podejmowania zaawansowanych środków bezpieczeństwa.


Materiał przygotowany wraz ze współpracy z Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
www.traple.pl


0 Shares:
Może Cię zainteresować