Jedną z największych zmian w systemie prawa zamówień publicznych w Polsce, jaką przyniosła Ustawa z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2019; dalej: „Nowe PZP”), jest instytucja trybu podstawowego uregulowanego w dziale III, rozdziale IV, oddziale I Nowego PZP (art. 275–296 Nowego PZP). Tryb ten ma stanowić odpowiedź na potrzeby zamawiających co do elastyczności w zakresie udzielania zamówień klasycznych o wartości mniejszej niż progi unijne.
- Artykuł 275 Nowego PZP przewiduje trzy warianty, w których może wystąpić tryb podstawowy.
- Wszyscy zainteresowani powinni mieć zaś bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do treści SWZ
- Z uwagi na to, że tryb podstawowy występuje jedynie w odniesieniu do zamówień poniżej progów unijnych, udzielając zamówienia w tym trybie, zamawiający nie będzie mógł skorzystać z procedury odwróconej (art. 266 w związku z art. 139 Nowego PZP).
Trzy warianty trybu podstawowego
Artykuł 275 Nowego PZP przewiduje trzy warianty, w których może wystąpić tryb podstawowy.
Łączy je konieczność publikacji przez zamawiającego ogłoszenia o zamówieniu, w odpowiedzi na które wszyscy zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty.
W zależności od wariantu trybu podstawowego zamawiający:
Wybierze najkorzystniejszą ofertę bez przeprowadzenia negocjacji – rozwiązanie to jest zbliżone do trybu przetargu nieograniczonego.
Może prowadzić negocjacje w celu ulepszenia treści ofert, które podlegają ocenie w ramach kryteriów oceny ofert (o ile przewidział taką możliwość), a po zakończeniu negocjacji zamawiający zaprosi wykonawców do składania ofert dodatkowych.
Poprowadzi negocjacje w celu ulepszenia treści ofert, a po zakończeniu negocjacji zamawiający zaprosi wykonawców do składania ofert ostatecznych.
Warianty wskazane w pkt. 2 i 3 powyżej pozwolą więc na dopasowanie treści złożonych ofert do potrzeb zamawiającego, bez konieczności uzasadniania korzystania z trybu podstawowego.
Chcący z nich skorzystać zamawiający powinni jednak pamiętać, że negocjacje treści ofert, o których mowa w pkt. 2, nie mogą prowadzić do zmiany treści specyfikacji warunków zamówienia (SWZ) oraz mogą dotyczyć wyłącznie tych elementów treści ofert, które podlegają ocenie w ramach kryteriów oceny ofert, a negocjacje treści ofert, o których mowa w pkt. 3, nie mogą prowadzić do zmiany minimalnych wymagań dotyczących przedmiotu zamówienia lub realizacji zamówienia określonych w opisie potrzeb i wymagań oraz mogą dotyczyć warunków zamówienia, w celu podniesienia jego efektywności.
Wszyscy zainteresowani powinni mieć zaś bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do treści SWZ (w wariancie wskazanym w pkt. 1 i 2) oraz opisu potrzeb i wymagań (w wariancie z pkt. 3) opublikowanych na stronie internetowej prowadzonego postępowania nie krócej niż do dnia udzielenia zamówienia.
Odnosząc się do terminu składania ofert, wynosi on minimalnie 7 dni (w przypadku dostaw i usług) oraz 14 dni (w przypadku robót budowlanych). Terminy te są liczone od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Wykonawcy mają prawo do składania wniosków o wyjaśnienie odpowiednio treści SWZ albo opisu potrzeb i wymagań, a sam zamawiający może w uzasadnionych przypadkach przed upływem terminu składania ofert zmienić treść SWZ (i odpowiednio przed upływem terminu składania ofert podlegających negocjacjom zmienić treść opisu potrzeb i wymagań).
Z uwagi na to, że tryb podstawowy występuje jedynie w odniesieniu do zamówień poniżej progów unijnych, udzielając zamówienia w tym trybie, zamawiający nie będzie mógł skorzystać z procedury odwróconej (art. 266 w związku z art. 139 Nowego PZP).
Omówione wyżej zagadnienia to jedynie ułamek unormowań związanych z trybem podstawowym. Z uwagi na powszechność, z jaką z pewnością będzie stosowany, obserwatorzy zamówień publicznych mogą się spodziewać rychłego pojawienia się zarówno praktycznych trudności z nim związanych, jak i orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej, których zadaniem będzie zażegnanie choć części tych problemów.

Materiał Partnerski
Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
www.traple.pl