Waloryzacja umów w zamówieniach publicznych to jeden z najczęściej obecnie poruszanych tematów w sektorze publicznym. O waloryzacji umów często mówi się z perspektywy Zamawiających, jednak tak naprawdę temat ten dotyczy dwóch stron. Temat waloryzacji umów nie jest prosty. Wymaga podjęcia decyzji np. wg jakich wskaźników, z jaką częstotliwością waloryzować umowy, jak redagować wnioski waloryzacyjne do starych kontraktów czy formułować prawidłowo klauzule waloryzacyjne na przyszłość.
W 10. odcinku z cyklu Procurement Influencers Talks – Okiem ekspertów Pzp Piotr Kaliński z Marketplanet rozmawiał z Joanną Presz-Król z kancelarii prawnej Pieróg i Partnerzy oraz Agnieszką Wachowską z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Tematem rozmowy była waloryzacja umów w sprawie zamówień publicznych.
Podczas panelu eksperci Pzp poruszyli takie zagadnienia jak:
- zmiany, które wprowadza nowelizacja zasad waloryzacji kontraktów;
- wytyczne organów publicznych w zakresie waloryzacji kontraktów (np. Stanowisko Prokuratorii Generalnej RP, Prezesa UZP);
- co zrobić jak w umowie nie ma opisanych klauzul;
- co należy zawrzeć w klauzulach.
Możesz także pobrać bezpłatny ebook “Waloryzacja umów w pytaniach i odpowiedziach”, w którym zaproszone Ekspertki Pzp z kancelarii prawnych odpowiedziały na najważniejsze pytania Zamawiających, związane z waloryzacją umów w sprawie zamówień publicznych.
Zobacz całą rozmowę z naszymi ekspertkami:
- Joanna Presz-Król, Radczyni prawna, Partner zarządzający, Kancelaria Prawna PIERÓG & Partnerzy
- Agnieszka Wachowska, Radczyni prawna, Partner, Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
Zapraszamy do obejrzenia nagrania:
Chcesz poznać obecny stan i przyszłość zamówień publicznych, a także wyzwania stojące przed Zamawiającymi oraz dobre praktyki z zakresu Pzp?
Pobierz bezpłatny raport “Przyszłość i wyzwania zamówień publicznych” – publikację opracowaną wraz z Ekspertami Pzp.
Dobre praktyki w waloryzacji umów
Prezes UZP dość szybko wydał opinię, że w związku z nadzwyczajną sytuacją można waloryzować umowy.
Dopiero później poszły za tym nowelizacje przepisów prawnych. Wynikało to z trudnej sytuacji gospodarczej i reakcja była potrzebna, aby nie doszło do zatrzymania realizacji umów i sytuacji, w której Wykonawcy rezygnują z kontraktów.
Dotychczas UZP wypracował klauzule waloryzacyjne dla sektora budownictwa. Takie zapisy powinny być również dostępne dla innych sektorów. UZP pracuje również nad wypracowaniem zestawu klauzul dla sektora IT.
Jak jest w praktyce?
Mamy nowe przepisy, jest pełne przyzwolenie na tę waloryzację. W nowych umowach powinny być zamieszczane klauzule waloryzacyjne. Na podstawie starych umów wykonawcy składają wnioski, ale cały czas borykamy się z gigantycznym problemem jak ta waloryzacja powinna wyglądać. I to jest temat absolutnie otwarty
Agnieszka Wachowska
Wprowadzenie klauzul waloryzacyjnych wymaga wsparcia analityków, sięgania po różne mechanizmy i wskaźniki GUS-owskie, które publikowane są z różną częstotliwością, nie zawsze odpowiadającą potrzebom choćby w kontekście waloryzacji.
Niestety, mimo upływu czasu, nie ma wypracowanych klauzul waloryzacyjnych, które byłyby dobrą praktyką na rynku i rekomendacją dla przedsiębiorców. Należy podkreślić, że dla wielu przedsiębiorstw decyzja, o jakie wskaźniki opierać waloryzację jest bardzo trudna, a sytuacja rynkowa wymaga od nich działania.
Rekomendacje w tym zakresie, wypracowane przez Grupę Roboczą powołaną przy Prezesie UZP do opracowania klauzul waloryzacyjnych dla branży IT, są na etapie konsultacji po stronie Urzędu Zamówień Publicznych.
Podstawy prawne – jakich umów dotyczy temat waloryzacji?
Nawiązanie do tematu waloryzacji umów pojawiło się po raz pierwszy w opinii Prezesa UZP z marca 2022, mówiącej o tym, że nie trzeba mieć zapisów w umowie, ponieważ są one w ustawie – w związku z nadzwyczajną zmianą na rynku waloryzacji umowy jest dopuszczalna. W sierpniu swoje rekomendacje dotyczące waloryzacji umów i wynagrodzenia wykonawców opublikowała Prokuratoria Generalna.
W dniu 10 listopada 2022 weszła w życie ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zamówień publicznych dotyczą dwa rodzaje zmian zawarte w artykule 44 tej ustawy, które obowiązują dla nowych postępowań i będą obowiązywały na przyszłość.
Po pierwsze Ustawodawca zadecydował, że obligatoryjna waloryzacja będzie dotyczyła kontraktów zawieranych już na 6 miesięcy. Czyli nie tylko na 12 jak do tej pory, ale również tych z krótszym terminem realizacji. Wynika to z dynamiki zmian na rynku. Okazało się, że w umowach krótszych np. na 11 czy 10 miesięcy problemy z rentownością umowy również zaistniały, więc trzeba mieć możliwość zareagowania. A druga kwestia to jest objęcie tymi zmianami również umów na dostawy, które były wyłączone w poprzedniej regulacji. Co też jest dobrym kierunkiem
Joanna Presz-Król
Ponadto w art. 48 nowa ustawa reguluje zasady waloryzacji wynagrodzeń w umowach już zawartych, w których nie zastrzeżono klauzul waloryzacyjnych lub w których klauzule były zastrzeżone, ale okazały się niewystarczające. Jednoznacznie przesądzając, że zmiana wynagrodzenia kontraktów już zawartych jest prawnie dopuszczalna.
Wniosek jest jeden – umowy można i trzeba waloryzować.
Materiał Partnerski

Kancelaria Prawna Pieróg & Partnerzy
www.pierog.pl

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
www.traple.pl