W poniedziałek, 26 października 2020 r., na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych powiadomiono o zakończeniu odbioru etapu II Platformy e-Zamówienia. W ramach etapu odebrany został Moduł Tożsamości, Portal Dostępowy Platformy oraz System Obsługi Zgłoszeń. Odbiór etapu nastąpił po prawie miesiącu od pierwotnie planowanego terminu, który był wyznaczony na III kwartał 2020 r.
- Finalnie na wykonawcę Platformy e-Zamówienia został wybrany wykonawca Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. z którym Urząd zawarł w dniu 31 marca 2020 r. umowę na budowę Platformy e-Zamówienia.
- Odbiór końcowy Platformy e-Zamówienia planowany jest na II/III kwartał 2022 r.
- Został natomiast już udostępniony Modułu Tożsamości.
Dla przypomnienia, Platforma e-Zamówienia ma być powszechnie dostępną, bezpłatną platformą, która umożliwi zamawiającym dostosowanie się do obowiązku prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Obecnie funkcję taką spełnia miniPortal, który ma w założeniu jednak charakter tymczasowy. Na temat miniPortalu pisaliśmy już w poprzednim artykule, dostępnym pod linkiem.
Budowa Platformy e-Zamówienia toczy się od ponad roku, kiedy to 17 września 2019 r. Urząd Zamówień Publicznych (dalej jako „Urząd”) wszczął podzielone na dwie części postępowanie w przedmiocie:
- budowy Platformy e- Zamówienia oraz
- świadczenia usługi Inżyniera Kontraktu podczas budowy Platformy e-Zamówienia.
Postępowanie w zakresie części 1 nieco się przedłużyło, bowiem pierwotny wybór oferty najkorzystniejszej z dnia 25 listopada 2019 r.[1] został zakwestionowany przez Krajową Izbę Odwoławczą (dalej jako „Izba”).
Izba w dniu 20 stycznia 2020 r. nakazała Urzędowi unieważnić wybór oferty najkorzystniejszej i odrzucić ofertę, którą Urząd pierwotnie uznał za najkorzystniejszą.
Finalnie na wykonawcę Platformy e-Zamówienia został wybrany wykonawca Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. z którym Urząd zawarł w dniu 31 marca 2020 r. umowę na budowę Platformy e-Zamówienia.
Kolejnymi modułami, które powinny powstać na podstawie umowy jest Moduł Postępowań, Moduł Ogłoszeń, Plan Postępowań, Komponent Komunikacji, Zarządca Logów, które mają zostać zakończone do IV kwartału 2020 r.
Odbiór końcowy Platformy e-Zamówienia planowany jest na II/III kwartał 2022 r.
W świetle powyższego, Platforma e-Zamówienia nie będzie gotowa na dzień 1 stycznia 2021 r., kiedy wejdzie w życie tzw. „Nowe PZP”, czyli ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019).
Został natomiast już udostępniony Modułu Tożsamości, który umożliwia rejestrację podmiotów w roli Zamawiających, Wykonawców lub innych Użytkowników, a do dyspozycji użytkowników oddany został System Obsługi Zgłoszeń i Portal Dostępowy Platformy.
[1] oferta została złożona przez wykonawców European Dynamics Luxembourg SA oraz European Dynamics SA.

Materiał Partnerski
Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
www.traple.pl