Elektronizacja zamówień publicznych oczami Wykonawców [webinar]

elektronizacja oczami wykonawców

Gościem najnowszego odcinka Procurement Influencers Talks jest Bartłomiej Wachta – wspólnik w kancelarii Maruta Wachta, specjalista w zakresie projektów IT oraz prawa zamówień publicznych. Razem z Piotrem Kalińskim – Head of OnePlace Marketplanet, poruszają temat elektronizacji zamówień publicznych z perspektywy Wykonawców. 

Ostatnie lata przyniosły sporo zmian w tym obszarze. Z punktu widzenia prawnika, system zamówień publicznych przechodzi istotny rozwój – można powiedzieć, że staje się coraz bardziej merytoryczny, mniej formalny. Nie dochodzi już do paradoksalnych sytuacji, jakie miały miejsce jeszcze kilka lat temu, gdy z całkiem błahego powodu odbywały się rozprawy przed zespołem arbitrów. Oczekiwania wobec Zamawiających i Wykonawców również są bardziej zrównoważone i wyraźniej widać nastawienie na współpracę. 

Cały proces przebiega sprawniej. Coraz trudniej, poza kilkoma oczywistymi wyjątkami, o błąd formalny, który skutkuje wykluczeniem z postępowania. Mamy też do czynienia z malejącą liczbą odwołań, co świadczy o tym, że obieg elektroniczny działa całkiem dobrze.  

Dzięki elektronizacji nastąpił rozwój sektora publicznego. Patrząc na to od strony prawniczej to wygląda na to, że ten system, tutaj powiem coś, co pewnie będzie dla niektórych lekko zaskakujące, ale on się zracjonalizował w istotny sposób. Mam na myśli to, że ten system zaczyna być bardziej merytoryczny, a mniej formalny. To znaczy oczywiście ten formalizm zamówieniach publicznych istnieje, istniał i będzie istnieć. System ten, z różnych powodów, musi być systemem sformalizowanym. Natomiast, jak sobie przypomnimy sprzed wielu, wielu laty standardowe rozprawy przed jeszcze zespołem arbitrów, a nie przed KIO, w których istotnym przedmiotem ataku wykonawcy na wykonawcę, było na przykład to, że brakuje parafki na stronie i w związku z tym oferty ulegały odrzuceniu. Obecny świat zamówień publicznych to już nie jest ten sam świat. W tej chwili ten system jest znacznie bardziej racjonalny od strony formalnej.

Bartłomiej Wachta, kancelaria Maruta Wachta

  • Jaki elektronizacja wpłynęła na Wykonawców? 
  • Jakie wyzwania ze sobą niesie i czy Wykonawcy są w stanie im sprostać? 
  • Czy Wykonawcy napotykają trudności jeśli chodzi o obieg elektroniczny? 
  • Na jakie aspekty prawne należy zwrócić uwagę w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą? 

Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w najnowszym odcinku Procurement Influencers Talks. 

Zobacz całą rozmowę z naszymi ekspertami:

Zapraszamy do obejrzenia nagrania:


Materiał Partnerski

Maruta Wachta

Kancelaria Prawna Maruta Wachta
www.maruta.pl


 eZamawiajacy - system do zamówień publicznym

1 Shares:
Może Cię zainteresować