Dochodzenie odszkodowań od zamawiających, którzy naruszyli przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: „PZP”)[1], jest trudne z różnych przyczyn. Jedną z poważniejszych przeszkód stanowiło do tej pory dominujące w orzecznictwie i poglądach doktryny podejście, że aby w ogóle o odszkodowaniu pomyśleć, wykonawca musiał wcześniej wykorzystać wszystkie środki ochrony prawnej z ustawy PZP, tj. odwołać się do Krajowej Izby Odwoławczej (dalej: „KIO”), a potem złożyć skargę do sądu okręgowego.
- W dniu 25 lutego 2021 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie o sygn. akt III CZP 16/20, która diametralnie zmienia sytuację.
- Skutkiem uchwały będzie znaczne ułatwienie w ubieganiu się o odszkodowanie, w przypadku gdy jako wykonawca oceniamy działania zamawiającego jako sprzeczne z PZP
W dniu 25 lutego 2021 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie o sygn. akt III CZP 16/20, która diametralnie zmienia sytuację. Sąd stwierdził m.in., że:
„Dochodzenie naprawienia szkody przez wykonawcę, którego oferta nie została wybrana wskutek naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r., poz. 1843), nie wymaga uprzedniego stwierdzenia naruszenia przepisów tej ustawy prawomocnym orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej lub prawomocnym orzeczeniem sądu wydanym po rozpoznaniu skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej”.
Skutkiem uchwały będzie znaczne ułatwienie w ubieganiu się o odszkodowanie, w przypadku gdy jako wykonawca oceniamy działania zamawiającego jako sprzeczne z PZP.
Przede wszystkim cenne jest, iż wykonawcy będą mogli zaniechać kosztownego i długotrwałego postępowania skargowego.
Jednocześnie w ocenie autora, pomimo jednoznacznego stanowiska Sądu Najwyższego, nie jest rekomendowane zaniechanie złożenia odwołania do KIO.
Zdecydowanie trudniej będzie w praktyce dochodzić roszczeń, jeżeli pominie się stosunkowo tani i szybki środek ochrony prawnej, jakim jest odwołanie. Byłoby to działanie nierozsądne.
[1] Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843).

Materiał Partnerski
Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
www.traple.pl